Menu

Maven

Özellik Açıklama
Ülke ABD
Uzay Ajansı NASA
COSPAR ID 2013-063A
SATCAD ID 39378
Fırlatma Trh 18.11.2013
Mars’a Varış 12.09.2014
Maliyeti 671 Milyon Dolar
Aktif? Evet

Görevi

MAVEN uydusu Mars gezegeninin atmosferinin ve sıvı suyunun büyük bir bölümünü nasıl kaybettiğine odaklanılarak, Mars’ın üst atmosferi inceleniyor. MAVEN, Güneş’ten yayılan hidrojen ve helyum iyonlarını, Mars atmosferiyle temas eden Güneş rüzgarının yoğunluk ve hızını, elektronların enerjilerinin açısal dağılımlarını ölçme gibi çalışmalar yürütüyor.

Misyondan elde edilen veriler ışığında, Mars’ın yetersiz küresel manyetik alanına rağmen, ultraviyole ve görünür ışıkta tam gökyüzü auroralarının mümkün olabileceği belirtildi.

Bilimsel Yükleri

SWEA (Solar Wind Electron Analyzer), güneş rüzgarı ve iyonosfer elektronlarını ölçer . MAVEN ile ilgili olarak SWEA’nın hedefleri, iyonosferin içinde ve üzerinde manyeto-plazma topolojisi çıkarmak ve atmosferik elektron çarpma iyonizasyon etkilerini ölçmektir 

SWIA (Solar Wind Ion Analyzer), güneş rüzgar manyetik iyon yoğunluğu ve hızı ölçer. SWIA bu nedenle üst atmosferdeki güneş rüzgarı etkileşimlerinin doğasını karakterize eder.

STATIC (SupraThermal And Thermal Ion Composition), termal iyonları orta enerjili kaçan iyonlara kadar ölçer. Bu, atmosferden mevcut iyon kaçış oranları ve çeşitli atmosferik olaylar sırasında oranların nasıl değiştiği hakkında bilgi sağlar.

SEP (Solar Energetic Particle),  güneş Enerjili Parçacıkların üst atmosfer üzerindeki etkisini belirler . Bu paketin geri kalanı bağlamında, SEP olaylarının üst atmosferik yapıyı, sıcaklığı, dinamikleri ve kaçış oranlarını nasıl etkilediğini değerlendirir.

IUVS (Imaging Ultraviolet Spectrometer), üst atmosferin ve iyonosferin küresel özelliklerini ölçer. IUVS ayrı Uzak UV ve orta UV kanalları, ayırt etmek için bir yüksek çözünürlük moduna sahiptir.

LPW (Langmuir Probe and Waves), iyonosfer özelliklerini ve kaçan iyonların dalga ısınmasını ve atmosfere aşırı güneş ultraviyole (EUV) girdisini belirler. Bu cihaz, iyonosferin temel durumunun daha iyi karakterize edilmesini sağlar ve güneş rüzgarının iyonosfer üzerindeki etkilerini değerlendirebilir.

MAG (Magnetometer), gezegenler arası güneş rüzgarı ve iyonosfer manyetik alanlarını ölçer

NGIMS (Neutral Gas and Ion Mass Spectrometer), izotoplar arasında nötrgazlar ve iyonları ölçer. Daha iyi gelen atmosferin üst yapısının karakterize edilmesi sırasında bu alet değerlendirir 

Keşifleri

  • MAVEN, güneşin ve güneş rüzgârının, atmosferin tepesinden günümüze kadar olan gazın sıyrılma oranını ve çıkarma işlemlerinin ayrıntılarını ölçmüştür. Kaybedilen oranların eski tarihe kadar güneş ultraviyole ışığı ve güneş rüzgârı daha yoğun olduğu zaman ekstrapolasyonu zamanla büyük miktarda gazın kaybolduğunu göstermektedir.
  • MAVEN, zaman içinde ne kadar gazın kaybolduğunu belirlemek için, üst atmosferdeki izotopların ölçümlerini (aynı bileşimin atomları ancak farklı kütleye sahip olan) kullanmıştır. Bu ölçümler, gazın 2 / 3’ünün veya daha fazlasının boşluklara yitirildiğini göstermektedir.
  • MAVEN, atmosferdeki hidrojenin mevsimsel değişimini tam olarak gözlemlemiş, bu da yıl boyunca 10 faktöre bağlı olduğunu teyit etmiştir. Hidrojenin kaynağı en nihayetinde alt atmosferde su, hidrojen ve oksijenden ayrı olarak güneş ışığı ile ayrılır. Bu değişim beklenmedik ve henüz tam olarak anlaşılmadı.
  • MAVEN, “diffüz” ve “proton” aurora diye adlandırılan iki yeni aurora türünü tespit etmiştir; Dünyadaki çoğu aurora’yu nasıl düşündüğümüzden farklı olarak, bu auroralar küresel veya yerel bir manyetik alanla ilgisizdir.
  • MAVEN, Mars iyonositesindeki atmosfere giren gelen gezegenler arası tozdan kaynaklanan metal iyonları tabakasının ilk doğrudan gözlemlerini gerçekleştirdi. Bu katman her zaman mevcuttur, ancak Ekim 2014’te Comet Siding Spring’in Mars’a yakın geçişiyle dramatik bir şekilde artmıştır.
  • MAVEN atmosferdeki gaz halindeki nitrik oksit ve ozonun dağılımının görülmesi, beklenmedik karmaşık davranışlar göstermekte olup, şu anda anlaşılmayan alt ve üst atmosfer arasında gaz alışverişi dinamik süreçlerinin olduğunu göstermektedir.

Video

3D Görünüm

Web Sayfası - Referanslar

  • https://mars.nasa.gov/maven/
  • https://www.nasa.gov/content/goddard/nasas-maven-spacecraft-makes-final-preparations-for-mars
  • https://tur.sciences-world.com/mavens-top-10-discoveries-mars-64638
  • https://en.wikipedia.org/wiki/MAVEN#cite_note-28

MoEP Bilim Dünyası

Bu bölümden itibaren o gerçek dünyamıza ve gerçek bilime dönebilirsiniz. Yukarıda anlatılan konu ve sanal mürettebatın görevlendirildiği meslek ilginizi çekti ise; aşağıdaki çizelgede MoEP gönüllülerince kendi uzmanlık veya bilgi alanları ile ilgili sizin için hazırladıkları sesli tanıtım mesajlarına ve hazırlanan kurslara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca metinlerde geçen ancak açıklamasını göremediğiniz terim ve kısaltmalar için sözlüğümüzü kullanabilirsiniz. İçerik önerileriniz ile ilgili öneri, bize yazmak için ise iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Mars on Earth Project (MoEP) gönüllüsü bir uzmandan, onun mesleğini dinle.
Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili makale ara.

Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili bir kursa katıl.

Mars on Earth Project (MoEP) SMG Terimler ve kısaltmalar sözlüğünü kullan.

Ana SayfaSMG Takımı SMG-HakkındaİletişimÖneri 

Beğen  2
Yazar

Uzay ve Uydu Mühendisliği öğrencisi.