Menu

SMG-CO2 Pnomatik Planörler (PIHA)

SMG

SMG-Senaryodaki Yeri

PIHA’lar; katlanabilir gövde-kanat yapısı ile keşif roverlerinde taşınmakta ve kullanılmaktadır.

SMG-Genel Özellikleri

Kanat üstü güneş panelleri fırçasız motoru besleyen batarya sistemini beslemektedir. Bunun yanında gövde altı sıkıştırılmış atmosferik CO2 içeren iki tüp, fırlatma kalkışında pnömatik motora haricen güç sağlamaktadır.

Pnömatik motor oldukça küçük hacimlidir ve çok sayıda fan panelleri ihtiva eden bir çeşit hava türbinidir.

MArs atmoferinde hava yoğunluğu düşük olmasından dolayı klasik planörlerin havada tutunması zordur.

Döner veya sabi kanat sistemlerde daha geniş pervaneler ve yüksek devir kullanılması gerekmektedir.

Bu aynı zamanda basınçlı CO2 ile çalışan mancınıksız (kapapult) fırlatma işlemlerinde; hava araçlarının  ilk tırmanma hızı ve irtifasını da doğrudan etkileyen bir husus olarak ne çıkmıştır. SMG mühendisleri çift güç kullanımı için eş-eksenli ana rotora sahip yapılara benzer bir şaft sistemi geliştirmiştir.

Çizim: SMG-MoEP mühendislerince geliştirilen CO2 motor güç tahrik sistemi.

Buna göre sistem şu şekilde çalışmaktadır;

Basınçlı hava regülatörden geçerek standandart basınç seviyesine düşürülür ve limitlenmiş hava fan panellerini döndürür.

Fan iç içe geçmiş motor mili sayesinde aynı zamanda elektrikli motora bağlı pervane dişlisini döndürür. Kalkış sonrası yeterli irtifada geniş kanat yapısı ise süzülme pozisyonuna geçen planör gerekli durumda fırçasız motora geçmektedir.

Planör fırçasız elektrikli motora geçiş yaptığında, CO2 türbinine bağlı şaft güç kaybı olmaması için selenoid valf tarafından devreden çıkarılır. Bu işlemi küçük bir dişli kutusu gerçekleştirmektedir.


SMG-Sanal Mürettebat Tanımlama

Bu bölümde; yukarıda bilim-kurgu olarak anlatılan ve gerçek Dünya verileri ile benzeştirilen alanda, hangi uzman mürettebatın çalışabileceği ifade edilmiştir. Dilerseniz aşağıdaki listeden bu meslek dalında çalışan bir MoEP gönüllüsünün sesli mesleki tanıtım kaydını dinleyebilirsiniz.


MoEP Bilim Dünyası

Bu bölümden itibaren o gerçek dünyamıza ve gerçek bilime dönebilirsiniz. Yukarıda anlatılan konu ve sanal mürettebatın görevlendirildiği meslek ilginizi çekti ise; aşağıdaki çizelgede MoEP gönüllülerince kendi uzmanlık veya bilgi alanları ile ilgili sizin için hazırladıkları sesli tanıtım mesajlarına ve hazırlanan kurslara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca metinlerde geçen ancak açıklamasını göremediğiniz terim ve kısaltmalar için sözlüğümüzü kullanabilirsiniz. İçerik önerileriniz ile ilgili öneri, bize yazmak için ise iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Mars on Earth Project (MoEP) gönüllüsü bir uzmandan, onun mesleğini dinle.
Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili makale ara.

Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili bir kursa katıl.

Mars on Earth Project (MoEP) SMG Terimler ve kısaltmalar sözlüğünü kullan.

Ana SayfaSMG Takımı SMG-HakkındaİletişimÖneri 

Beğen  1
Yazar

MoEP Kurucu ortağı. SMG Bilim-Kurgu yazarı ve planlayıcı.