Menu

SMG-Gıda ve Besin Üretim Lab.

SMG

SMG-Senaryodaki Yeri

Laboratuvar SMG-Komuta Kontrol İstasyonu bölgesinde bulunmaktadır.

SMG-Genel Özellikleri

Koloni yaşamının devamı için en önemli alanlardan biri de; tüketime uygun ve yenilebilir gıda üretimidir.

Mars toprağı pH dengesi ve içerikleri bakımından Dünyadakinden farklıdır. Toprakta bulunan demir oksit bileşenleri ve çeşitli perklorat tuzları gibi etkenler insan sağlığını tehdit eder boyuttadır. Mars toprağındaki ağır metallerin yetiştirilecek olan besinle geçmesini önlemek için de ayrı bir çalışma yapılması gerekmektedir.

Böcek İş Gücü

Bu laboratuvarda yalnız değiliz, hatta iş birliği yaptığımız devasa bir böcek ordumuz var diyebiliriz. Size onlardan birini tanıtalım.

Coleoptera’lar… Aslında bu canlıya çok yabancı değilsiniz. Türkçe ismi kulağa pek hoş gelmese de Mars’taki en faydalı böceklerden biri. Bitkiler, gelişimleri için azot desteğine ihtiyaç duymaktadır. Bu da haricen toprağın uygun dağıtımlar gübrelenmesi ve havalandırılmasını gerektirir.

Bu nedenle kolonist bilimciler Mars gezegenine gelirken, sadece tozlamayı destekleyici arıları değil, aynı zamanda bol miktarda oldukça bilindik bir tür olan Coleoptera böceklerinden de getirmiş ve burada hızlı bir şekilde üretmektedirler.

Coleoptera’ların Dünyadaki yaşam döngüsünde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu daha önceki bir yazımızda değinmiştik, yazıyı merak ediyorsanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kolonistler için Protein Kaynakları

“Öncelikle burada anlatılanlar evde denenebilecek kadar basit konular değildir”. Protein insan yaşamımız için önemlidir. Hücre büyümesini ve gelişmesini sağlar, kansızlığı önler, vücut direncini yüksek tutar. Ancak bunu Dünyada iken; tavuk, balık, yumurta, süt ürünleri ve etten kolayca alabilirken Mars’ta işler biraz değişik.

Dünyadayken bu biraz daha iyiydi. Çünkü orada 3D biyo-yazıcılar için kolayca ve bol miktarda biyo-mürekkep temin edilebiliyorduk. Biyo-yazıcılarla Dünyada bir çok konuda ilerleme kaydedilmiş ve kemiksiz etler üretilebilmiştir. Zira bunları doğal olarak burada üretmemiz en azından şimdilik zor görünüyor.

Laboratuvarda özel 3D biyo-yazıcılarla (bioprinter) bazı yapay et denemeleri yapılıyor olsa da en azından tadını hala tutturamadığımızı itiraf edelim. Yine de bitki bazlı biyo-mürekkep için farklı alanları araştırıyoruz.

Bu amaçla SMG-MoEP Yapay Zeka (M-AI) gücünden de azami derecede faydalanıyoruz. Bitki bazlı biyo-mürekkeplerle yapılan denemelerimizin tat, koku parametrelerini sürekli olarak yapay zeka ile işliyoruz.

Her şeyin filmlerde olduğu gibi tıkır tıkır ilerlemesini biz de isterdik. Ancak hala ciddi anlamda proteine ihtiyacımız var bunu da yine böcek ordumuzdan sağlamak zorundayız. Aslında burada da doğanın yaşam döngüsünü taklit ediyoruz.

Alternatif Besinler, Böcekler

Belki birazdan okuyacağınız protein değerlerinin rakamlarından hoşlanmayacaksınız ancak konunun özeti şöyle. Bir çekirge %50-75, bir örümcek %64 veya bir karıncanın %24 oranında protein içerdiği bilinmekte. Oysa bu değerler kuzu etinde %17, sığır etinde %20 ve tavuk etinde ise %23 protein rakamlarına ulaşabilmekte. 

Hayvanlar gıdalarda üretim için gerekli besin/yem ve su tüketim tüketim miktarı, üretim zamanlarını, karbon salınımı (karbondioksit salınım), et elde edildikten sonra kullanılamayan atık kısmı değerleri böceklerle kıyaslanamayacak şekilde.

Biz Dünyadan ayrılmadan önce zaten böceklerden elde edilen besinler raflarda tüketime sunulmuştu.

Böceklerimiz Nasıl Besleniyor?

Bu soruyu merak etmiş olabilirsiniz. Mars yaşam alanlarında var olan ünitelerde her şey geri dönüşüme gönderildiğini artık öğrenmiş olmalısınız. Botanik laboratuvarında veya yemek sonrası ortaya çıkan atıkların bir kısmı böceklere besin olarak verilmekte.

Onlar atıkları tüketirken besleniyorlar ve aynı zamanda ayrıştırıyorlar da. Sonuçta güzel bir anlaşma ve iki taraf da memnun. Burada en küçük bir kırıntıyı bile boşa harcamıyoruz, tasarruf ediyoruz.

Bitkilerimiz

Burada sadece yiyecek anlamında bitki yetiştirmiyoruz aynı zamanda bitkisel eldeleri çözünebilir biyopilastik yapımında da kullanıyoruz. Klasik tip 3D yazıcılarımızda kullandığımı filametlerin hammaddesini de yine bitkilerden elde ediyoruz.


SMG-Sanal Mürettebat Tanımlama

  • Fitolog (Botanik bilimci)
  • Entomolog (Böcek bilimci)
  • Ziraat mühendisi
  • Gıda mühendisi

Bu bölümde; yukarıda bilim-kurgu olarak anlatılan ve gerçek Dünya verileri ile benzeştirilen alanda, hangi uzman mürettebatın çalışabileceği ifade edilmiştir. Dilerseniz aşağıdaki listeden bu meslek dalında çalışan bir MoEP gönüllüsünün sesli mesleki tanıtım kaydını dinleyebilirsiniz.


MoEP Bilim Dünyası

Bu bölümden itibaren o gerçek dünyamıza ve gerçek bilime dönebilirsiniz. Yukarıda anlatılan konu ve sanal mürettebatın görevlendirildiği meslek ilginizi çekti ise; aşağıdaki çizelgede MoEP gönüllülerince kendi uzmanlık veya bilgi alanları ile ilgili sizin için hazırladıkları sesli tanıtım mesajlarına ve hazırlanan kurslara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca metinlerde geçen ancak açıklamasını göremediğiniz terim ve kısaltmalar için sözlüğümüzü kullanabilirsiniz. İçerik önerileriniz ile ilgili öneri, bize yazmak için ise iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Mars on Earth Project (MoEP) gönüllüsü bir uzmandan, onun mesleğini dinle.
Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili makale ara.

Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili bir kursa katıl.

Mars on Earth Project (MoEP) SMG Terimler ve kısaltmalar sözlüğünü kullan.

Ana SayfaSMG Takımı SMG-HakkındaİletişimÖneri 

Beğen  1
Yazar

MoEP Kurucu ortağı. SMG Bilim-Kurgu yazarı ve planlayıcı.