Menu

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)

SMG-Senaryodaki Yeri

Dünya yörüngesinde olan uzay istasyonudur.

Genel Özellikleri

Sesli anlatımı dinlemek için çalma düğmesine basınız.

Uluslararası Uzay İstasyonunun Anlık Konum ve Geçiş

Sekmeli pencerenin ilkinde anlık olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nun geçiş izi kayan hareketli harita üzerinde, ikinci “Geçiş” penceresinde ise İstanbul’a göre geçiş zaman bilgileri verilmiştir. Amatör telsizciler konumlarına göre (35-40) derecenin üzerindeki geçişlerde el telsizleri ile kolayca duyabilirler.

SMG-Sanal Mürettebat Tanımlama

Bu bölümde; yukarıda bilim-kurgu olarak anlatılan ve gerçek Dünya verileri ile benzeştirilen alanda, hangi uzman mürettebatın çalışabileceği ifade edilmiştir. Dilerseniz aşağıdaki listeden bu meslek dalında çalışan bir MoEP gönüllüsünün sesli mesleki tanıtım kaydını dinleyebilirsiniz.

  • Astronotlar (Pilot, uçuş mühendisleri ve diğerleri astronot olarak nitelendirilir.)
  • Farklı dallardan bilim insanları

MoEP Bilim Dünyası

Bu bölümden itibaren o gerçek dünyamıza ve gerçek bilime dönebilirsiniz. Yukarıda anlatılan konu ve sanal mürettebatın görevlendirildiği meslek ilginizi çekti ise; aşağıdaki çizelgede MoEP gönüllülerince kendi uzmanlık veya bilgi alanları ile ilgili sizin için hazırladıkları sesli tanıtım mesajlarına ve hazırlanan kurslara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca metinlerde geçen ancak açıklamasını göremediğiniz terim ve kısaltmalar için sözlüğümüzü kullanabilirsiniz. İçerik önerileriniz ile ilgili öneri, bize yazmak için ise iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

MoEP Gönüllüsü uzmandan, onun mesleğini dinle.
MoEP Sayfasında konuyla ilgili makale ara.

MoEP Sayfasında konuyla ilgili bir kursa katıl.

MoEP Terimler sözlüğünü kullan.

Ana SayfaSMG Takımı SMG-HakkındaİletişimÖneri 

Beğen  1
Yazar

MoEP Kurucu ortağı. SMG Bilim-Kurgu yazarı ve planlayıcı.