Menu

SMG-Alçak İrtifa Meteor Savunma Sistemi (AİMSS)

SMG

SMG-Senaryodaki Yeri

Ana istasyon çevresine konuşludur. Alçak irtifa düşük kütleli meteor savunma roketleridir. Atmosferik meteorolojik sondalar da bu taşıyıcılarla atılabilmektedir.

SMG-Genel Özellikleri

Katı yakıtlı çift yüklemeli roket bataryası; konuşlanabilir modüler yapı ile ağır görev roverleri ile mobil olarak taşınabilir yapıdadır.

Düşük kütleli meteoritlerin yörünge izi gözlem uyduları aracılığı ile izlenmektedir. Koloni bölgelerine düşme risk değerlendirmesinde sistem otomatik olarak ateşlenmektedir.

Bataryalar korunması gereken tesislere 60º açılarla iki ayrı noktaya yerleştirilmektedir. Meteoridin kütlesinde bulunan mineral ve yapı tespiti mümkün olmadığından dolayı çarpma şiddetinde sadece parçalama değil, vuruş noktasını değiştirmek esas alınmıştır.

Hedef İlk İz Tespit Gözlem uyduları desteği ile 500 km
Alçak İrtifa Radar Kilitlenme 80 Km.
1.Önleme Vuruş Menzili 50 Km.
2.Önleme Vuruş Menzili 30 Km.
Hızı 4,8 Km/saniye
Motor Tipi Hibrit
Dikey Tırmanma %70

Meteoridin (120) km. de atmosfere girdiği ve (60) km irtifaya kadar yandığı öngörüldüğünde;  bu geçen sürede meteoridin yüksek atmosfer sürtünmesine maruz kalması ve hız kaybedecektir. Atmosfer ince yapısına rağmen meteoridin yüksek hızından kaynaklı sürtünme katsayısı da artacaktır.

Dikey İrtifa Geçilen Hız:12Km/sn Hız:25Km/sn Hız:72 Km/saniye
Km Zaman Zaman Zaman
300-120 Km 180 15,5 7,2 2,5
120-60 Km 60 5,0 2,4 0,8
60-40 Km 20 1,7 0,8 0,3
40-30 Km 10 0,8 0,4 0,1
30-20 Km 10 0,8 0,4 0,1
Toplam 180 23,3 11,2 3,9

Yukarıdaki tabloda atmosfer sürtünmesi hesaplanmadan (300) Km irtifadan (20) km. kadar düşen üç farklı hızdaki meteoridin zamansal hız bilgisi yer almaktadır.

AİMSS’lerin saniyedeki hızı (4,8) km/saat olduğundan, birinci ve ikinci vuruş irtifasına kadar beklemeden ateşlenmesi için gereken süreler hesaplanabilir. Buna göre AİMSS’lerin varış süreleri;

  • Birinci vuruş notası irtifasına (50Km): 10,4 saniye.
  • İkinci vuruş noktası irtifasına (30 Km): 6,25 saniyedir.

12 Lm/saniye hızla yaklaşan meteorid için; (120-60) Km irtifanın en geç (60)’ncı Km’sinde fırlatma yapılması gerekmektedir. Ancak (25) ve (72) Km/saniye hızda gelenler için tepsi süresi yeterli değildir.


SMG-Sanal Mürettebat Tanımlama

Bu bölümde; yukarıda bilim-kurgu olarak anlatılan ve gerçek Dünya verileri ile benzeştirilen alanda, hangi uzman mürettebatın çalışabileceği ifade edilmiştir. Dilerseniz aşağıdaki listeden bu meslek dalında çalışan bir MoEP gönüllüsünün sesli mesleki tanıtım kaydını dinleyebilirsiniz.


MoEP Bilim Dünyası

Bu bölümden itibaren o gerçek dünyamıza ve gerçek bilime dönebilirsiniz. Yukarıda anlatılan konu ve sanal mürettebatın görevlendirildiği meslek ilginizi çekti ise; aşağıdaki çizelgede MoEP gönüllülerince kendi uzmanlık veya bilgi alanları ile ilgili sizin için hazırladıkları sesli tanıtım mesajlarına ve hazırlanan kurslara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca metinlerde geçen ancak açıklamasını göremediğiniz terim ve kısaltmalar için sözlüğümüzü kullanabilirsiniz. İçerik önerileriniz ile ilgili öneri, bize yazmak için ise iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Mars on Earth Project (MoEP) gönüllüsü bir uzmandan, onun mesleğini dinle.
Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili makale ara.

Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili bir kursa katıl.

Mars on Earth Project (MoEP) SMG Terimler ve kısaltmalar sözlüğünü kullan.

Ana SayfaSMG Takımı SMG-HakkındaİletişimÖneri 

Beğen  1
Yazar

MoEP Kurucu ortağı. SMG Bilim-Kurgu yazarı ve planlayıcı.