Menu

SMG-Oksijen Üretim

SMG

SMG-Senaryodaki Yeri

Kolonilerin oksijen üretim ünitelerinde.

SMG-Genel Özellikleri

Oksijen tüm canlılar için hayati öneme haizdir ve ne yazık ki Mars atmosferinde solunabilecek değerde bulunmaz. Atmosferik değeri  %0.174 ve yaşam için haricen üretilmesi gereklidir.

İlk Mars araştırmalarında ortaya çıkan MOXI isimli oksijen jeneratöründen bu yana çok yol kat edilmiş ve daha yüksek kapasiteli oksijen jeneratörleri devreye alınmıştır. Halen en büyük üretim atmosferde bolca (%94,9) karbondioksitten oksijenin ayrılmasıdır.

Katı Yakıt Oksijen Jeneratörleri

Acil durumlar için kimyasal “oksijen mumu” olarak da bilinen, katı yakıtlı oksijen jeneratörü üniteleri bulunmaktadır. Kutular ve çanta özel yalıtımlıdır ve kullanıma dek açılmaz.

MIR’de mumun bilinmeyen sebeple kontrol dışı alev alması sonucu yaşanan yangından sonra bir dizi güvenlik önlemleri ile sistem daha güvenli hale getirilmiştir.

Katı yakıtlı oksijen jeneratörleri Dünyanın ilk uzay istasyonu olan MIR’den ve devamında Uluslararası Uzay İstasyonunda kullanılmıştır. SMG kolonilerinde acil durumlar için yedek sistem olarak mevcuttur.

İçindeki inorganik bileşik olan Lityum Perklorat adlı bir kimyasal çözündüğünde, kütlesinin %60’tan fazlasını oksijen olarak salmaktadır. Bu da litre başına (24) saatlik oksijen desteğine yakındır.

Sistemin temelinde; kartuşlar özel tüpleri içerisinde ateşleme mekanizması hareketiyle tutuşturulur ve kimyasal tepki başlar.

Bu bir anlamda yanmadır ve 500º’ye kadar ısı açığa çıkarak içindeki miktara kadar yanabilir. Kimyasal reaksiyon sonrası ısınmış haldeki oksijen soğutulur, oluşan tortu ve koku filtreden geçirilir.

Yapay Fotosentez Araştırmaları

Bu alanda yapılan çalışmalar SMG-Astrobiyoloji Laboratuvarı mürettebatı ile birlikte yürütülmektedir.

Kayalardan Oksijen Üretim Araştırmaları

Bu alanda yapılan çalışmalar SMG-Jeofizik Laboratuvarı ve SMG-Astrobiyoloji Laboratuvarı mürettebatları ile birlikte yürütülmektedir.

Oksijen ve Riskler

Oksijen yaşamsal bir gaz olsa da tüplerin yağ ile teması veya mürettebatın yağlı elle gaz kaçağı olan vanalara dokunması çok ciddi bir faciayla sonuçlanabilir.


SMG-Sanal Mürettebat Tanımlama

Bu bölümde; yukarıda bilim-kurgu olarak anlatılan ve gerçek Dünya verileri ile benzeştirilen alanda, hangi uzman mürettebatın çalışabileceği ifade edilmiştir. Dilerseniz aşağıdaki listeden bu meslek dalında çalışan bir MoEP gönüllüsünün sesli mesleki tanıtım kaydını dinleyebilirsiniz.


MoEP Bilim Dünyası

Bu bölümden itibaren o gerçek dünyamıza ve gerçek bilime dönebilirsiniz. Yukarıda anlatılan konu ve sanal mürettebatın görevlendirildiği meslek ilginizi çekti ise; aşağıdaki çizelgede MoEP gönüllülerince kendi uzmanlık veya bilgi alanları ile ilgili sizin için hazırladıkları sesli tanıtım mesajlarına ve hazırlanan kurslara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca metinlerde geçen ancak açıklamasını göremediğiniz terim ve kısaltmalar için sözlüğümüzü kullanabilirsiniz. İçerik önerileriniz ile ilgili öneri, bize yazmak için ise iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Mars on Earth Project (MoEP) gönüllüsü bir uzmandan, onun mesleğini dinle.
Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili makale ara.

Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili bir kursa katıl.

Mars on Earth Project (MoEP) SMG Terimler ve kısaltmalar sözlüğünü kullan.

Ana SayfaSMG Takımı SMG-HakkındaİletişimÖneri 

Beğen  1
Yazar

MoEP Kurucu ortağı. SMG Bilim-Kurgu yazarı ve planlayıcı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir