Menu

SMG-Rover Bakım-Onarım Hangarı

SMG

SMG-Senaryodaki Yeri

Bünyesinde rover barındıran koloni merkezlerinde bulunmaktadır.

SMG-Genel Özellikleri

Büyük tip hangarlardır ve hava kilidi olan iki bölümden oluşmaktadır.

Rover Dış Temizlik

Görevden dönen roverler birinci kapıdan girdikten sonra elektro-optik sistemleri kapatılır. Aracın dış kısmı önce atmosferik karbondioksit (CO2) ile temizlenir.

İlk temizlik esnasında her geçişte hava basıncı kademe kademe arttırılır. Bunun sebebi ise demir oksit kaplı Mars tozunun yüksek basınç altında zımpara etkisi oluşturarak yüzeye zarar vermesini önlemek içindir.

Yer kısmında hava emiş ızgaraları bulunan güçlü fanlar içerideki tozu hızlı bir şekilde çeker ve ortama karışmasını engeller.

Rover İç Temizlik

Motor ve Yürüyen Aksam Bakımı

Ağır roverlerin tekerlere bağlı hidrolik motorların kapalı bilya yataklarındaki basınca ve aşırı soğuğa dayanıklı gres yağı kontrol edilir.

Elektro-Optik Sistemler Bakımı

Merceklerin yüzey çizik gözlemi, renk değişim, çatlama ve kırık olup olmadığı kontrolü ile ve optik ölçümleri yapılmaktadır.

Batarya Bakımı ve Şarj

Modüler yapılı batarya hücrelerinin gerilimi (Voltaj) ve akım değerleri kontrol edilir. Değiştirilmesi gereken batarya hücreleri çıkarılmakta ve geri dönüşüme gönderilmek üzere muhafaza altına alınmaktadır. Rover daha sonra tam dolum şarja alınmaktadır.

Oksijen Tüplerinin Değiştirilmesi/Dolumu

 


SMG-Sanal Mürettebat Tanımlama

Bu bölümde; yukarıda bilim-kurgu olarak anlatılan ve gerçek Dünya verileri ile benzeştirilen alanda, hangi uzman mürettebatın çalışabileceği ifade edilmiştir. Dilerseniz aşağıdaki listeden bu meslek dalında çalışan bir MoEP gönüllüsünün sesli mesleki tanıtım kaydını dinleyebilirsiniz.


MoEP Bilim Dünyası

Bu bölümden itibaren o gerçek dünyamıza ve gerçek bilime dönebilirsiniz. Yukarıda anlatılan konu ve sanal mürettebatın görevlendirildiği meslek ilginizi çekti ise; aşağıdaki çizelgede MoEP gönüllülerince kendi uzmanlık veya bilgi alanları ile ilgili sizin için hazırladıkları sesli tanıtım mesajlarına ve hazırlanan kurslara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca metinlerde geçen ancak açıklamasını göremediğiniz terim ve kısaltmalar için sözlüğümüzü kullanabilirsiniz. İçerik önerileriniz ile ilgili öneri, bize yazmak için ise iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Mars on Earth Project (MoEP) gönüllüsü bir uzmandan, onun mesleğini dinle.
Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili makale ara.

Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili bir kursa katıl.

Mars on Earth Project (MoEP) SMG Terimler ve kısaltmalar sözlüğünü kullan.

Ana SayfaSMG Takımı SMG-HakkındaİletişimÖneri 

Beğen  1
Sonraki Yazı
Yazar

MoEP Kurucu ortağı. SMG Bilim-Kurgu yazarı ve planlayıcı.