Menu

SMG-Sismoloji İstasyonu

SMG

SMG-Senaryodaki Yeri

Ana istasyonda toplayıcı ana merkez, diğer istasyonlarda ise ölçüm sistemleri mevcuttur.

SMG-Genel Özellikleri

Sismik aktiviteler sensörlerle ölçülmektedir. Bunlardan biri de halen Mars yüzeyinde yaşlanmasına rağmen bakımı yapılan ve aktif olan Insigh uzay sondasıdır.

Bu sismograf cihazların yanında, görüş mesafesindeki uzak ve yakın arazi kesimlerinde konumları çok hassas bir şekilde ölçülen referans noktalarına lazer darbesi gönderilerek ölçüm yapılmaktadır.


SMG-Sanal Mürettebat Tanımlama

  • Sismolog
  • Jeolog

Bu bölümde; yukarıda bilim-kurgu olarak anlatılan ve gerçek Dünya verileri ile benzeştirilen alanda, hangi uzman mürettebatın çalışabileceği ifade edilmiştir. Dilerseniz aşağıdaki listeden bu meslek dalında çalışan bir MoEP gönüllüsünün sesli mesleki tanıtım kaydını dinleyebilirsiniz.


MoEP Bilim Dünyası

Bu bölümden itibaren o gerçek dünyamıza ve gerçek bilime dönebilirsiniz. Yukarıda anlatılan konu ve sanal mürettebatın görevlendirildiği meslek ilginizi çekti ise; aşağıdaki çizelgede MoEP gönüllülerince kendi uzmanlık veya bilgi alanları ile ilgili sizin için hazırladıkları sesli tanıtım mesajlarına ve hazırlanan kurslara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca metinlerde geçen ancak açıklamasını göremediğiniz terim ve kısaltmalar için sözlüğümüzü kullanabilirsiniz. İçerik önerileriniz ile ilgili öneri, bize yazmak için ise iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Mars on Earth Project (MoEP) gönüllüsü bir uzmandan, onun mesleğini dinle.
Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili makale ara.

Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili bir kursa katıl.

Mars on Earth Project (MoEP) SMG Terimler ve kısaltmalar sözlüğünü kullan.

Ana SayfaSMG Takımı SMG-HakkındaİletişimÖneri 

Beğen  2
Yazar

MoEP Kurucu ortağı. SMG Bilim-Kurgu yazarı ve planlayıcı.