Menu

SMG-Uzay Giysisi AR-GE Lab.

SMG

SMG-Senaryodaki Yeri

Bu laboratuvar SMG-Komut Kontrol İstasyonu bünyesinde bulunmaktadır.

SMG-Genel Özellikleri

Mars yüzeyinde yapılan araştırma ve aktivitelerde (EVA) kullanılan uzay giysileri her habitatta hava kilidi bölmesinden çıkış odasında bulunmaktadır. Giysiler oldukça pahalı olmasından dolayı her mürettebat için yeterli sayıda yoktur. Giysiler görev sonrası steril edilerek dönüşümlü olarak kullanılmaktadır.

Ancak koloni yerleşimlerinin iç kısmında herhangi bir basınç alarmı durumunda her mürettebat için birer (IVA) giysisi mevcuttur ve kaçış koridoruna açılan dolaplarda muhafaza edilmektedir.

(*) Uzun süre Uluslararası Uzay İstasyonu tarafından kullanılan uzay giysilerinin tarihçesine, teknik özelliklerine daha önce hazırladığımız yazı dizisine aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir.


SMG-Sanal Mürettebat Tanımlama

Bu bölümde; yukarıda bilim-kurgu olarak anlatılan ve gerçek Dünya verileri ile benzeştirilen alanda, hangi uzman mürettebatın çalışabileceği ifade edilmiştir. Dilerseniz aşağıdaki listeden bu meslek dalında çalışan bir MoEP gönüllüsünün sesli mesleki tanıtım kaydını dinleyebilirsiniz.


MoEP Bilim Dünyası

Bu bölümden itibaren o gerçek dünyamıza ve gerçek bilime dönebilirsiniz. Yukarıda anlatılan konu ve sanal mürettebatın görevlendirildiği meslek ilginizi çekti ise; aşağıdaki çizelgede MoEP gönüllülerince kendi uzmanlık veya bilgi alanları ile ilgili sizin için hazırladıkları sesli tanıtım mesajlarına ve hazırlanan kurslara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca metinlerde geçen ancak açıklamasını göremediğiniz terim ve kısaltmalar için sözlüğümüzü kullanabilirsiniz. İçerik önerileriniz ile ilgili öneri, bize yazmak için ise iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Mars on Earth Project (MoEP) gönüllüsü bir uzmandan, onun mesleğini dinle.
Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili makale ara.

Mars on Earth Project (MoEP) web sayfasında konuyla ilgili bir kursa katıl.

Mars on Earth Project (MoEP) SMG Terimler ve kısaltmalar sözlüğünü kullan.

Ana SayfaSMG Takımı SMG-HakkındaİletişimÖneri 

Beğen  1
Yazar

MoEP Kurucu ortağı. SMG Bilim-Kurgu yazarı ve planlayıcı.